Nie je tajomstvom, že matematika patrí medzi najmenej obľúbené predmety na školách. Žiaci sú z nej vystresovaní, učitelia z výkladu unavení a učenie pripomína bifľovanie postupov a vzorcov. Na Slovensku už 4.rok funguje nová metóda výučby matematiky, ktorá sa začína presadzovať na prvom stupni základnej školy. Ide o takzvanú Hejného metódu, ktorá obracia spôsoby počítania príkladov naruby. Jej cieľom je urobiť z učiteľa len sprievodcu matematikou, ale postupy si majú žiaci vymyslieť podľa ľubovôle. Naša škola tretí rok (1.,2.,3.,roč.) učí matematiku takzvanou Hejného metódou, ktorá si na Slovensku získava čoraz väčšiu priazeň učiteľov pri výučbe často nepopulárneho predmetu. Viac si o hejného metóde môžete prečítať TU.
Aktuálne oznamy
Vyučovanie matematiky Hejného metódou
8. 11. 2016
Spoločné čítanie rozprávok v našej škole
8. 11. 2016Na 24. októbra zorganizovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na celom území Slovenska spoločné čítanie rozprávky v základných školách. Do tejto iniciatívy, ktorá zároveň prebehla počas Medzinárodného dňa školských knižníc, sa zapojila i naša škola. Na prvom stupni sa presne o deviatej hodine v každej triede začali spoločne čítať vybrané rozprávky. Naši najmenší ,,prípravkári“ a prváčikovia si vypočuli rozprávku O divotvornom hrnčeku, ktorú im prišla prečítať výborná recitátorka Monika Štefúnová, žiačka piateho ročníka. V druhom ročníku si spoločne čítali rozprávku O Jankovi Polienkovi. V 3.B sa započúvali do slovenskej ľudovej rozprávky Tri zlaté hrušky. V 3.A pani zástupkyňa so žiakmi čítala ľudovú rozprávku Starý Bodrík a vlk. Štvrtáci si tiež spoločne s pani učiteľkou prečítali známu rozprávku Tri prasiatka. Druhý stupeň sa tiež nenechal zahanbiť a bez váhania sa zapojil do spoločného čítania. Šiestaci sa ponorili do tajov rozprávky Tri stromy a siedmaci prežívali udalosti rozprávkových postáv z ukážky Priateľ. Piataci, ôsmaci a deviataci zasa načreli do studnice Dobšinského ľudových rozprávok. Je veľmi dôležité podporovať záujem detí o čítanie a takéto akcie môžu byť tiež jednou z možností.
Milión detí sa modlí ruženec
25. 10. 2016Aj ZŠ s MŠ sv. Dominika Savia v Dubnici nad Váhom sa aktívne zapojila do celosvetovej výzvy „ Milión detí sa modlí ruženec“. S vierou a radosťou sme sa celá škola 18.10.2016 o 9.00 prostredníctvom školského rozhlasu spoločne spojili v modlitbe za pokoj a jednotu vo svete. Súčasťou tejto kampane bola príprava, ktorú žiaci ZŠ absolvovali na hodinách náboženstva a spoločne vytvorili maketu ruženca. Svätý páter Pio povedal: „ Keď sa bude milión detí modliť ruženec, tak sa svet zmení.“ Pohľad na modliacich sa škôlkarov spoločne s veľkými chlapcami a dievčatami bol veľmi dojímavý a ukazuje, že sila modlitby naozaj spája a zjednocuje. Veľmi sa tešíme, že aj naša škola bola súčasťou modlitbového spojenia sa s deťmi na celom svete. Foto nájdete TU.
Stretnutie novoprijatých zamestnancov katolíckych škôl
21. 10. 2016Dňa 10.10. 2016 sa tri učiteľky zo ZŠ s MŠ zúčastnili formačného stretnutia novoprijatých zamestnancov katolíckych škôl. Spolu s ostatnými novými kolegami z celej žilinskej diecézy sa spolu pod vedením riaditeľky školského úradu Mgr., Ing. Miriam Janegovou a p. kaplána Pavla Geru bližšie pozreli na duchovný život v katolíckych školách. Témy stretnutia boli zamerané na modlitbu v školách, osobnú modlitbu, duchovné obnovy pre žiakov a pre učiteľov, ako aj dôležitosť duchovných cvičení pre učiteľov a dôležitosť osobnej modlitby. Počas stretnutia nechýbala sv. omša. Zároveň sa účastníci stretnutia mali možnosť neplánovane stretnúť s otcom biskupom, ktorý im venoval povzbudivé slová a na záver krátkeho stretnutia im udelil požehnanie.
Európsky deň jazykov
21. 10. 2016Dňa 26. septembra 2016 sme opäť vyučovacie hodiny cudzích jazykov venovali Európskemu dňu jazykov, ktorý každoročne pripadá na tento deň. Žiaci sa mohli na hodinách dozvedieť zaujímavosti o svetových jazykoch a naštudovať si rôzne najdlhšie slová v daných jazykoch. V priebehu popoludnia žiaci 6. triedy v rámci rozvoja čitateľskej gramotnosti čítali anglickú rozprávku „GOLDILOCKS AND THE THREE BEARS“ /Zlatovláska a tri medvede/. Po prečítaní si rozdelili úlohy a rozprávku naštudovali ako divadelné predstavenie. V rámci výučby druhého cudzieho jazyka, ktorými sú v našej škole nemecký a ruský jazyk, sa na vyučovacej hodine stretli žiaci navštevujúci tieto svetové jazyky a navzájom sa oboznamovali so základnými jazykovými rovinami daných jazykov, spoznali základnú lexiku a komunikačné frázy. Žiaci študujúci nemecký jazyk sa oboznámili s ruskou abecedou, vypočuli si ruské piesne a v závere stretnutia si pozreli populárnu animovanú rozprávku Máša a medveď. Aj takýmito aktivitami vyučujúce cudzích jazykov deti povzbudili k štúdiu a neustálemu zdokonaľovaniu sa, čo určite v budúcnosti využijú.
Návšteva Dňa otvorených dverí v SOŠ Pruské
21. 10. 2016Dňa 13.10.2016 sa žiaci 6. - 8. ročníka našej školy zúčastnili na Dni otvorených dverí v Strednej odbornej škole v Pruskom. Oboznámili sa so študijnými a učebnými odbormi, pozreli si priestory školy, jednotlivé učebne i exteriér. Pracovníci a študenti SOŠ pripravili pre návštevníkov podujatia rôzne zaujímavé výstavy a akcie. Prítomní sa mohli potešiť pohľadom na cukrárenské výrobky, na jesenné aranžmány i na veľkolepú výstavu zeleniny a ovocia. Žiakov zaujali ukážky ľudových remesiel, predvádzanie jázd na koni a páčila sa im aj výstava drobných zvierat a malej záhradnej mechanizácie. Foto nájdete TU.
Odmeňový výlet
6. 10. 2016Dňa 24. júna sa žiaci zúčastnili na odmeňovacom výlete v Trenčíne. Navštívili jeho dominantu – Trenčiansky hrad, ktorý sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad mestom. Prezreli si exteriér a interiér hradu s reprezentačnými gotickými palácmi - Matúšov, Ľudovítov a Barborin, kaplnku, stále expozície zbraní, ale aj archeologické nálezy, studňu lásky a kasárne. Nezabudnuteľným zážitkom bol aj jedinečný výhľad z ochodze Matúšovej veže na Biele Karpaty a hrad Beckov. Nikomu neunikli ani vystúpenia sokoliarov na nádvorí dolného hradu. Horúci, ale prekrásny letný deň plný zážitkov ukončili zmrzlinovým osviežením.