Ako pracujeme so žiakmi v úvodnom ročníku pre žiakov s NKS
Keďže, ako škola vnímame úvodný ročník pre žiakov s NKS ako jedinečnú šancu dať aj žiakom s počiatočným oslabením možnosť byť školsky úspešnými, rozhodli sme sa ho otvoriť aj v ďalšom školskom roku.
Zápis do úvodného ročníka na školský rok 2025/2026 sa bude konať dňa 10. 04. 2025 od 14:30 hod. - 17:00 hod.!
Už niekoľko rokov naša škola ZŠ s MŠ sv. Dominika Savia v Dubnici nad Váhom ponúka možnosť navštevovať úvodný ročník pre žiakov s NKS, ktorý je určený pre deti, ktoré k 1. septembru dosiahli vek 6 rokov a pre svoju narušenú komunikačnú schopnosť ešte nie sú pripravé na absolvovanie prvého ročníka. Trieda úvodného ročníka je zložená z maximálne 10 žiakov a po jeho absolvovaní žiaci pokračujú do prvého ročníka základnej školy, pričom sa im rok strávený v úvodnom ročníku nezapočítava do školskej dochádzky. V rámci úvodného ročníka sa neznámkuje, žiaci sú hodnotení slovným hodnotením, ktoré lepšie vystihuje ich aktuálne silné stránky a oslabenia.
V triede sa žiaci v rámci dňa orientujú prostredníctvom vizualizovaného rozvrhu hodín, ktorý im pomáha lepšie sa orientovať v celkovej organizácii dňa. Hlavným predmetom úvodného ročníka je predmet individuálna logopedická intervencia, ktorú žiaci na našej škole absolvujú 7- krát za týždeň. Predmet ILI spočíva v individuálnej a skupinovej logopedickej intervencii, je vyučovaný školským logopédom a špeciálnym pedagógom. Žiaci v rámci neho absolvujú komplexný Tréning fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina, ktorý učí žiakov uvedomovať si hláskovú štruktúru slov na základe auditívneho vnímania, v predškolskom veku stimuluje predčitateľské zručnosti a pôsobí preventívne proti možnému zlyhaniu v škole, najmä ako prevencia pred zlyhaním v čítaní a v písaní.
V rámci predmetu ILI sa venujeme rozličným oromotorickým a artikulačným cvičeniam, reč rozvíjame v celej jej komplexnosti, využívame aj prvky orofaciálnej a bazálnej stimulácie. Žiaci okrem ILI absolvujú taktiež predmety, ako sú slovenský jazyk a literatúra, matematika, výtvarná výchova, telesná a športová výchova, hudobná výchova. V rámci hodín výtvarnej výchovy využívame aj prvky arteterapie, ako sú prstomaľba, modelovanie, či koláž. Na hodinách hudobnej výchovy využívame prvky muzikoterapie, spievame detské ľudové piesne, hráme hudobno-pohybové hry, dramatizujeme príbehy. Hráme aj na rozličných nástrojoch z Orffovho inštrumentára, dokonca si vybrané detské ľudové piesne prehrávame za pomoci farebnej notácie na ozvučených trúbkach.
Zameriavame sa taktiež na rozvoj jemnej motoriky prostredníctvom prípravných grafomotorických cvičení. U našich žiakov využívame aj cvičenia z programu Bilaterálnej integrácie, ktoré rozvíjajú spoluprácu medzi oboma mozgovými hemisférami, koordináciu, rovnováhu, posturálnu kontrolu a senzorickú integráciu. V budúcnosti by sme v prípade dostatočného záujmu umožnili žiakom úvodného ročníka absolvovať aj stimulačný program KUMOT, ktorý je vhodný najmä pre deti s ADHD a ADD, pre deti sociálne či motoricky neobratné, s problémami v oblasti emócií, správania alebo logopedickými ťažkosťami.
Škola ponúka bohaté mimoškolské aktivity a medzi nimi aj krúžok Šikovný jazýček, v rámci ktorého žiaci absolvujú programu KUPREV skupinovou formou. Program KUPREV je primárne preventívny program určený pre deti predškolského a mladšieho školského veku, jeho cieľom je získať informačnú a sociálnu orientáciu, rozvíjať rečové schopnosti a zažiť bezproblémový štart povinnej školskej dochádzky.Metodiky, ktoré používame v úvodnom ročníku:
- Individuálne a skupinové logopedické intervencie
- Rozvíjanie fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina
- Program bilaterálnej integrácie
- KUMOT stimulačný program rozvoja motoriky a sociálnych zručností
- KUPREV primárne stimulačný program rozvíjajúci informačnú a sociálnu orientáciu
- Orofaciálna a bazálna stimulácia
- Rozvoj zručností a vedomostí potrebných k nadobudnutiu školskej zrelosti
9