• Milión detí sa modlí ruženec

22. 10. 2021

Aj tento rok sme sa zapojili do mariánskej modlitbovej kampane: Milión detí sa modlí ruženec. V utorok 19. októbra sme sa všetci pomodlili cez školský rozhlas prvý desiatok ruženca svetla. Zvyšné štyri desiatky sa domodlili žiaci tretieho ročníka v školskej kaplnke. Ich úprimná a pokorná modlitba na kolenách pred Eucharistiou bola určite Pánovi veľmi milá. Veríme, že ju s láskou pripočíta k úmyslu ostatných detí na svete – za pokoj, obrátenie hriešnikov a za zastavenie pandémie.

• Nové ihrisko

18. 10. 2021

Naše nové detské ihrisko s umelou trávou je už hotové. Na svoje aktivity ho využívajú deti v MŠ, ako aj v ZŠ a Školskom klube detí. Všetkým prinieslo veľkú radosť.

• Hovorme o jedle

18. 10. 2021

V týždni, od 11.10. - 15.10.2021, sa naša škola zapojila do projektu HOVORME O JEDLE. Počas jednotlivých dní realizovali šikovné pani učiteľky spolu so svojimi nápaditými žiakmi prípravu zdravých jedál a koláčov z ovocia i zeleniny. Nedali sa zahanbiť ani naše pani vychovávateľky, ktoré v poobedných hodinách s detičkami tiež tvorili jedlé pochúťky. Popri práci si všetci navzájom vymieňali nadobudnuté poznatky o dôležitosti rozmanitej a na vitamíny bohatej stravy, ktorá nám pomáha prekonať nielen toto chladné jesenné počas plné vírusov, ale povzbudí náš organizmus počas celého roka.

11. 10. 2021

Milí rodičia,

nakoľko sa niektorým rodičom nepodarilo minulý týždeň prevziať Ag testy tieto sady samotestov si môžete prebrať v utorok 12.10. 2021 v čase 14:30 - 16:00. Sady budeme vydávať na podpis vo vestibule školy rodičom (zákonným zástupcom) prihlásených detí.

• Zberová súťaž SMS – Starý Mobil Sem!

5. 10. 2021

MOBIL - pre mnohých malých aj veľkých úplná samozrejmosť. Mnohí si bez neho nevieme už predstaviť svoj život. Ráno vstaneme z postele, v mobile skontrolujeme správy, chaty, zahráme hry, urobíme fotky, zatelefonujeme kamarátom…. Mobil nám v mnohých ohľadoch život spríjemňuje a uľahčuje. Využívame v ňom rôzne užitočné aj zábavné aplikácie a kvôli stále novým vylepšeniam by viacerí z nás chceli mobil stále meniť za novší a novší.

Čo však predchádza našej radosti z nového mobilu?

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým kde, z čoho a ako sa mobil vyrába? Je proces výroby mobilného telefónu nenáročný alebo zložitý či dokonca škodlivý pre životné prostredie? Aké množstvo energie sa spotrebuje na jeho výrobu?

A čo môžeme urobiť my?

Asi by bolo naivné tvrdiť, že dokážeme presvedčiť obrovské korporácie, aby nerasty, z ktorých sú kovy používané do mobilných zariadení prestali úplne ťažiť. Žijeme žiaľ v dobe, kedy nie je riešením mobilný telefón alebo inú elektroniku, ktorú potrebujeme na prácu a život, prestať používať.

Čo však môžeme urobiť je, že odovzdaním starého a poškodeného mobilu do zberného boxu sa postaráme o jeho nový životný cyklus, kedy budú v procese recyklácie všetky súčasti starého mobilu opäť využité na výrobu nového mobilného telefónu alebo iného zariadenia. Pri recyklácií mobilu sa značná časť energie na dopravu a výrobu ušetrí.

Aktivita zameraná na zber mobilov prebieha v našej škole v termíne od  07. septembra do 30. októbra 2021. Do zberných boxov zelenej farby, ktoré sú umiestnené na chodbách 1. a 2. stupňa i v MŠ, sa vhadzujú mobily bez batérie, pokiaľ je to možné. Batériu je potrebné vhodiť do zberného boxu na použité batérie. Prípadné otázky ohľadom zberu a recyklácie vám zodpovie pani učiteľka Budayová.

• Návšteva psovodov

4. 10. 2021

Prvý deň mesiaca október bol v našej škole výnimočný. Navštívili nás pracovníci ZVJS, ktorí so svojimi psíkmi prezentovali ich profesionálnu prácu pri vyhľadávaní nebezpečných predmetov, omamných látok či zadržiavanie páchateľov. Celá akcia sa niesla v duchu prevencie pred akýmkoľvek porušovaním zákona či ohrozovania zdravia. V závere si mohli žiaci pohladiť skvele vycvičené psy, a tiež položiť zvedavé otázky trpezlivým príslušníkom ZVJS. Za pozvanie a perfektnú organizáciu podujatia ďakujeme koordinátorke prevencie, pani učiteľke  Mgr. Deniske Kulichovej.