Dňa 13. mája sa v Gymnáziu v Partizánskom uskutočnilo krajské kolo biologickej olympiády kategórie E v odbornosti zoológia. Víťazka okresného kola Dominika Štefúnová, žiačka 6. ročníka, v náročnej konkurencii spomedzi 15 finalistov okresných kôl vzorne reprezentovala našu školu. Získala krásne 5. miesto. Srdečne jej blahoželáme a ďakujeme za jej svedomitú prípravu.
Aktuálne oznamy
Úspešná riešiteľka biologickej olympiády - krajské kolo
20. 5. 2025
Radostný Deň s Ježišom
19. 5. 2025V sobotu, 17. mája, naši žiaci z 3. ročníka a jeden žiak zo 4. ročníka prijali prvýkrát do svojho srdca Pána Ježiša. Radosť detí z ich veľkého dňa bola viditeľná. Veríme, že ich úprimná túžba po Ježišovi im zostane po celý život. Tešíme sa spolu s nimi a prajeme im, nech sa Ježiš stane ich najlepším Priateľom.
Úvodný ročník pre žiakov s NKS v našej základnej škole
19. 5. 2025Nástup do školy je jedným z najväčších míľnikov v živote dieťaťa. Nie všetky deti sú však v rovnakom veku rovnako pripravené zvládnuť školské nároky. Práve tu zohráva dôležitú úlohu úvodný ročník pre žiakov s naručenou komunikačnou schopnosť našej základnej školy, ktorý slúži ako dokonalý most pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou medzi materskou školou a prvým ročníkom.
Reč nie je len mechanickým spojením slov, je výsledkom zložitého neurologického procesu. Celková neurovývinová zrelosť je základným kameňom zdravého vývinu reči. Každé dieťa má svoje tempo dozrievania, no pozorný prístup rodičov, pedagógov a odborníkov dokáže včas odhaliť prípadné odchýlky a účinne ich podporiť.
Čo je to úvodný ročník?
Úvodný ročník je špeciálne určený pre deti, ktoré dosiahli školský vek (6 rokov), no nie sú ešte úplne zrelé, či už po stránke emocionálnej, sociálnej, alebo poznávacej. Namiesto odkladu školskej dochádzky môže dieťa s narušenou komunikačnou schopnosťou nastúpiť do úvodného ročníka pre žiakov s NKS. Trieda úvodného ročníka je v svojej podstate mikrotriedka, keďže ju navštevuje 4 až 10 žiakov. Na našej škole je úvodný ročník vyučovaný špeciálnym pedagógom so štátnicou zo školskej logopédie v priebehu všetkých hodín, ktorý zabezpečuje individuálny a vysoko odborný prístup pre vaše deti.
Pre koho je úvodný ročník vhodný?
Úvodný ročník je ideálny pre deti, ktoré:
- majú oneskorený vývin reči alebo motoriky,
- sú plaché, citlivé, málo samostatné,
- majú problém s pozornosťou a sústredením,
- sú z jazykovo alebo sociálne znevýhodneného prostredia,
- potrebujú viac času na školskú adaptáciu.
Aký je rozdiel oproti materskej škole?
Hoci sa v úvodnom ročníku kladie dôraz na hru a podporu dieťaťa, organizácia dňa už pripomína školu. Deti sa učia sedieť pri tabuli v polkruhu, v lavici, pracovať v kolektíve a rozvíjať grafomotorické, predčitateľské, predmatematické, matematické aj jazykové schopnosti, bez tlaku na známky alebo výkon špeciálnopedagogickými postupmi. Žiaci sú hodnotený iba slovným opisom ich aktuálnych schopností bez hocijakých známok.
Čo deti v našom úvodnom ročníku robia?
Reč je nielen nástrojom komunikácie, ale aj zrkadlom fungovania mozgu a preto je naozaj dôležité sledovať ju v celkovom kontexte vývinu dieťaťa. Z tohto dôvodu sa u nás zameriavame nielen na reč, ale na celkovú neuromotorickú zrelosť.
Deti si precvičujú grafomotoriku, jemnú motoriku a hrubú motoriku, trénujú pozornosť a pamäť, komplexne si rozvíjajú reč vo všetkých jej rovinách, precvičujú si predmatematické a základné matematické predstavy, učia sa sociálnym zručnostiam, ako napr. počkať v rade, rešpektovať pravidlá, spolupracovať. Trieda prechádza vlastným preventívnym programom Zelená chorbotnica, ktorý je zameraný na zlepšenie triednej klímy, sebareguláciu a sebahodnotenie. Okrem iného sa sebaspoznávame aj v ranných kruhov rozhovormi a Kartami cností. V našom úvodnom ročníku majú žiaci možnosť absolvovať aj rozličné intervenčné programy, ktoré výrazne vplývajú na dosiahnutie celkovej neurovývinovej zrelosti pod vedením certifikovaného odborníka.
Rozvrh úvodného ročníka na našej škole pozostáva z nasledujúcich predmetov:
- Individuálna logopedická intervencia (7 h týždenne)
- Slovenský jazyk a literatúra (4 h týždenne)
- Matematika (4 h týždenne)
- Telesná a športová výchova (2 h týždenne)
- Výtvarná výchova (2 h týždenne)
- Hudobná výchova (1 h týždenne)
V čom je výnimočný náš úvodný ročník?
Výnimočný je vo svojom komplexnom prístupe pod odborným vedením špeciálneho pedagóga so štátnicou zo školskej logopédie. V školskom roku 2025/2026 našim žiakom ponúkame:
- Individuálnu a skupinovú logopedickú intervenciu - Cielená podpora vývinu reči formou hier a cvičení. U nás navyšujeme túto podporu až na 7 h týždenne, čím zabezpečujeme intenzívny rozvoj jazykových schopností.
- Tréning fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina – Aktivity zamerané na rozlišovanie hlások v slovách, čo je nevyhnutný predpoklad pre neskoršie čítanie a písanie. Deti sa hravou formou učia vnímať zvuky v slovách, určovať ich poradie a rozdiely.
- Program bilaterálnej integrácie – Cvičenia, ktoré podporujú spoluprácu medzi pravou a ľavou mozgovou hemisférou, Pomáhajú zlepšiť koordináciu, rovnováhu, pozornosť a schopnosť učiť sa. Program BI dopĺňame o prvky Handle prístupu a Bazálnej stimulácie, sú to aktivity zamerané na rozvoj vnímania tela, orientáciu v priestore, stimuláciu zmyslov a pohybového systému, posilňujú vnímanie vlastného tela, upokojujú a zvyšujú sústredenosť.
- INPP školský program – Program vychádzajúci z neuromotorickej integrácie, ktorý pomáha pri pretrvávajúcich primitívnych reflexoch. Podporuje správny neurologický vývin a zlepšuje školskú pripravenosť.
- KuPREV – Primárne stimulačný program, ktorého cieľom je uľahčiť deťom vstup do spoločenského života, rozvíjať rečové schopnosti, získať informačnú a sociálnu orientáciu, vymedziť vlastnú osobnosť či zažiť bezproblémový štart povinnej školskej dochádzky. Program realizujeme iba na krúžku Šikovný jazýček skupinovou formou.
- KuMOT – Program precvičujúci jemnú a hrubú motoriku a sociálne správanie. Striedajú sa činnosti individuálne, párové a skupinové, v ktorých si dieťa osvojuje vodcovskú pozíciu, schopnosť podriadiť sa vedeniu druhých i skupinovú spoluprácu.
- Muzikofiletické a artefiletické aktivity – Muzikofiletické aktivity spájajú hudbu a pohyb s cieľom rozvíjať emocionálnu inteligenciu, rytmus, reč, pozornosť a schopnosť relaxácie. Artefiletické aktivity sú výtvarné a tvorivé činnosti spojené s rozhovorom o zážitkoch, pocitoch a témach. Rozvíjajú sebavyjadrenie, empatiu a komunikačné schopnosti.
- Multisenzorická miestnosť - Priestor vybavený tak, aby stimuloval všetky zmysly dieťaťa. Využíva sa na relaxáciu, ale aj na aktívne učenie prostredníctvom svetla, zvukov, vôní a pohybových podnetov.
Ako zapísať dieťa do úvodného ročníka k nám?
Kontaktovať nás môžete emailom, telefonicky alebo osobne.
Telefonický kontakt na sekretariát školy: 0911 884 578
e-mail:skola@zssds.sk
sekretariat@zssds.sk10
Vysvätenie nových priestorov ŠKD
19. 5. 202513. mája na sviatok Fatimskej Panny Márie sa uskutočnilo vysvätenie nových priestorov Školského klubu detí don Marekom Vaškom. Na túto peknú radostnú udalosť prijali pozvanie aj naša pani riaditeľka a pani učiteľky 1. stupňa. Pre hostí aj deti bolo pripravené menšie občerstvenie. Deti z 2. a 3. triedy zaspievali pre všetkých zúčastnených dve piesne. Malú slávnosť sme spolu s deťmi ukončili adoráciou pred Najsvätejšou oltárnou sviatosťou v školskej kaplnke.
Ďakujeme všetkým tým, ktorý sa zaslúžili o tieto nové priestory, kde môžu žiaci 1. stupňa našej ZŠ zmysluplne tráviť čas po vyučovaní.
2
Aktivity v oddeleniach ŠKD
16. 5. 2025Apríl sa v našich ŠKD niesol v príprave na veľkonočné sviatky. Deti z II.oddelenia sa naučili správne vypisovať adresu a adresáta na pozdravy k Veľkej noci, ktoré spolu s pani vychovávateľkou Beňovou poslať na poštu. Deti si vytvorili a zapájali sa do modlitby Krížovej cesty, kreatívne vyzdobili veľkonočné vajíčka a pripravili si zdravú jarnú nátierku z mrkvy a cesnaku. Počas Dňa Zeme deti čistili okolie školského dvora od odpadkov, sadili si do téglikov rôzne semienka, vyrobili si rámiky z tvrdého papiera a na školskom dvore vytvorili živé 3D obrazy. Prostredníctvom prezentácie spoznávali kultúrne pamiatky nášho okolia - kostol Sv. Jakuba, Dubnický kaštieľ a Grottu.
24
Oceňovanie žiakov ZŠ u Otca biskupa
13. 5. 2025V Katedrále Najsvätejšej Trojice sa v utorok 06. 05. 2025 uskutočnila slávnostná svätá omša pri príležitosti oceňovania najlepších žiakov katolíckych základných škôl Žilinskej diecézy. Oceneným za našu školu bol žiak ôsmej triedy Ondrej Zachar, ktorý je úspešný predovšetkým v oblasti geografie a techniky, o čom svedčí reprezentácia školy v olympiádach zo spomínaných predmetov, ale aj v iných súťažiach. Vyniká svojou priateľskou povahou, svedomitosťou a veľkou skromnosťou. Ondrej je osobnosť s veľkým srdcom, čím je príkladom pre všetkých svojich rovesníkov. Prajeme mu, aby aj naďalej rozvíjal svoje talenty a dary.
Modlime sa za mier
12. 5. 2025