• Hejného matematika

• Nie je tajomstvom, že matematika patrí medzi najmenej obľúbené predmety na školách. Žiaci sú z nej vystresovaní, učitelia z výkladu unavení a učenie pripomína bifľovanie postupov a vzorcov. Na Slovensku funguje nová metóda výučby matematiky, ktorá sa začína presadzovať na prvom stupni základnej školy. Ide o takzvanú Hejného metódu, ktorá obracia spôsoby počítania príkladov naruby. Jej cieľom je urobiť z učiteľa len sprievodcu matematikou, ale postupy si majú žiaci vymyslieť podľa ľubovôle.

Naša škola  učí matematiku takzvanou Hejného metódou, ktorá si na Slovensku získala čoraz väčšiu priazeň učiteľov pri výučbe často nepopulárneho predmetu.

Okrem nadobúdania poznatkov sa  učitelia a ich žiaci orientujú na zmenu a zlepšenie postojov k matematike, schopnosť tvorivého hľadania riešení, ich overovania a argumentácie. Významnou súčasťou je aj výchova detí k rešpektovaniu iných názorov. Učitelia sa naopak učia, že deti dokážu vymyslieť správne postupy, prípadne si sami nájsť chybu v riešení. Deti dokážu prevziať zodpovednosť za svoje riešenia a výsledky.

Medzi školy s výbornými výsledkami sa okrem spomínaných miest zaradili školy z Trnavy, Pezinku, Dubnice nad Váhom, Turia, Podbielu, Nižnej, Tvrdošína a Sabinova.

Veríme, že vzdelávanie orientované na osobnosť dieťaťa je potrebné pre našu spoločnosť viac, ako iba encyklopedické vedomosti a natrénované postupy, ktoré deti na požiadanie odrapkajú. V matematike špeciálne sa v súčasnosti tlačí na rýchle  odriekanie výsledkov násobenia a sčítania, mrzí nás, že väčšina spoločnosti je ochotná uveriť tomu, že je to vhodný spôsob na rozvoj matematického myslenia. Nie je. Rovnako ako nie je vhodné pre rozvoj detského chápania príliš dlhé sledovanie televízie, či akákoľvek činnosť na digitálnych technológiách.  Deti potrebujú zažiť a precítiť vlastné emócie, vlastný úspech a vlastné neúspešné a chybné pokusy. Potrebujú sa dozvedieť ako sa poučiť z vlastných a cudzích chýb. To nedokážu, keď dostávajú prežité, abstraktné a neživé podnety a uhladené vedomosti (či už z televíznej obrazovky, monitora počítača/mobilu, ale aj z výkladu učiteľa).