Detský čin roka

Žiačka našej školy, Magdaléna Martinková,  ocenená prezidentom republiky za detský čin roka

Všade tam, kde je človek, je miesto pre dobrý čin. V duchu tejto myšlienky Občianske združenie Detský čin roka každoročne organizuje projekt s rovnomenným názvom. Realizuje sa v 7 kategóriách a je oslavou ľudskosti, humanity, nezištnej pomoci, dobrých skutkov, odhodlanosti pomôcť ľuďom i prírode.

Hrdinami týchto ušľachtilých ľudských príbehov sú deti. Mladí ľudia, ktorí neváhajú  riskovať svoj život pri záchrane iného človeka, pomáhajú ľuďom v núdzi, starajú sa o rodinu v ťažkých životných situáciách, zachraňujú zvieratká, obetujú svoj voľný čas pre potešenie iných.

V tohoročnom 16. ročníku koordinátori projektu dostali  5317 listov od detí, ktoré vykonali dobrý skutok. Spomedzi nich sa však iba skutok 7 detí mohol stať detským činom roka.

Jednou z ocenených bola aj Magdaléna Martinková, žiačka 9. ročníka našej školy, ktorá zvíťazila v kategórii Pomoc v rodine. Žiaci z celého Slovenska jej dali svoj hlas za jej príkladnú starostlivosť o ťažko chorú mamičku a pomoc v rodine. Magdalénka i napriek svojmu ochoreniu – diabetu mellitus  venovala svoju lásku, nehu a celé svoje srdce milovanej mamičke a celej rodine.

Program vyhodnotenia projektu sa začal na sviatok svätého Mikuláša, kedy sa víťazi jednotlivých kategórií stretli v priestoroch hotela Astra v Bratislave, kde prežili dojímavé chvíle pri vzájomných rozhovoroch a prezentácii jednotlivých príbehov.

Slávnostné oceňovanie víťazov jednotlivých kategórií sa uskutočnilo 7.12.2016 v Národnom osvetovom centre v Bratislave. Týchto malých veľkých hrdinov prišiel pozdraviť a poblahoželať im ku krásnemu úspechu aj prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska. Jeho prítomnosť, dojímavý príhovor, vyzdvihnutie ušľachtilých činov  detí a jeho slová: „ Želám si, aby svetlo detských činov osvietilo celú spoločnosť“ – to všetko umocnilo atmosféru, ktorá bola a navždy ostane nezabudnuteľná.

Žiaľ, Magdalénka sa nemohla spolu s ostatnými ocenenými deťmi tešiť z tohto úspechu, pretože bola hospitalizovaná. Cenu prevzal jej brat Janko. O to viac nás jej krásny úspech teší a  srdečne jej blahoželáme.

Veľkosť človeka rastie tou mierou, akou sa usiluje rozmnožiť dobro v prospech svojich blížnych. Príbeh Magdalénky Martinkovej je toho žiarivým príkladom a veríme, že bude veľkou motiváciou pre konanie dobrých skutkov aj pre ostatné deti našej školy.