Medzinárodný deň školských knižníc

4. októbrový pondelok je už tradične Medzinárodným dňom školských knižníc. Do osláv tohto sviatku sa vždy zapája aj naša škola. Tohoročné motto podujatia znelo: „Sila prostredníctvom spoločenstva – kolegialita, rozmanitosť, vízia“.  Žiaci  súťažili v skupinách v priestoroch školskej knižnice a interaktívnej učebne.

Na  stanovištiach plnili súťažné úlohy zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti, komunikačných schopností a kognitívnych funkcií. Riešili otázky literárneho kvízu; museli usporiadať poprehadzovanú osnovu príbehu; určovali správne poradie ilustrácií literárnych diel; riešili  literárne hádanky; na základe niekoľkých indícií museli v stanovenom časovom limite uhádnuť slová; odpovedali na otázky súvisiace s čítaním, s knižnicou, so vznikom knihy. Boli overované vedomosti z literárnej teórie; žiaci tvorili správne dvojice – k literárnemu dielu priraďovali hlavné postavy, resp. s dielom súvisiace pojmy.

Žiakov zaujali úlohy zamerané na vyhľadávanie údajov v knihách. Tu sa preverili ich schopnosti orientovania sa v školskej knižnici a nadobudnuté  vedomosti  z jednotlivých učebných predmetov.

Veríme, že uvedené podujatie prehĺbilo  vzťah detí ku knihám a k čítaniu, podporilo ich kreativitu, rozvinulo komunikačné schopnosti, rečový prejav, tvorivú dramatiku a čitateľskú gramotnosť. Deti sa naučili vystupovať pred verejnosťou a prezentovať výsledky svojej práce. Predovšetkým však deti propagovali myšlienku, že kniha  v klasickej tlačenej podobe má svoje pevné miesto aj v dobe počítačov a moderných informačno-komunikačných technológií. Foto z akcie nájdete TU.

e-mail: zssds@stonline.sk
    sekretariat@zsds.sk