Deň jablka

Každé jablko predĺži život o dvanásť minút

Dňa 27.11. sa v našej škole uskutočnilo výučbovo-prezentačno-súťažné popoludnie pod názvom Deň jablka. Do tejto aktivity sa zapojili žiaci ŠKD, 3., 5., 6. a 7. ročníka. Celý týždeň sa niesol v duchu príprav na tento deň. Žiaci ŠKD a 3. ročníka  vytvorili výtvarné práce a štúdie spojené s jablkom. Žiačky 5. ročníka pripravili rozhlasovú reláciu s množstvom informácií o hodnote tohto ovocia.  Do sprievodných aktivít a činností sa zapojili aj žiačky 7. ročníka, ktoré pripravili zaujímavý bilbord .

Deti mali možnosť ochutnať rôzne druhy jedál z jablka. Veď, ktože by nepoznal jablkovú štrúdľu, mafiny, jablkový kompót, či jablkovú šťavu? Najviac si deti pochutnali na jabĺčkových dobrotách, ktoré si samy ochotne pripravili.

Hlavnú časť tvorila medzitriedna súťaž. V jej jednotlivých kolách žiaci spoločne spoznávali princípy a zaujímavosti zdravého životného štýlu. Odpovedali na súťažné otázky súvisiace so zastúpením jednotlivých minerálnych prvkov a liečivých účinkov jablka. Šikovnosť preukázali aj pri riešení záhadných ovocných obrazov od talianskeho maliara Giuseppe Arcimbolda. Od teoretických otázok si chlapci a dievčatá oddýchli pri pohybových aktivitách.

V druhej časti stretnutia sa uskutočnili tvorivé dielne, kde si žiaci mohli vyskúšať svoju nápaditosť a tvorivosť pri modelovaní jabĺk z hmoty Fimo. Veľká vďaka patrí aj p. Václavovej, ktorá pomohla cennými radami a šikovnými rukami pri tejto aktivite.

V rámci tohto dňa všetky zúčastnené deti dostali ako „symbol zdravia a zdravého životného štýlu“ jedno krásne chutné jabĺčko, popíjali jablkovú šťavu a jablkový džús. Množstvo odmien bolo pridelených aj za súťaže o najkrajšie a najväčšie jablko, za chutné koláčiky a za kreatívne výtvory z jabĺk. Uskutočnené podujatie prispelo k rozvoju poznania, podporilo myslenie, rozvinulo tvorivosť a kreativitu našich žiakov.

Tuto cestou sa chceme poďakovať aj všetkým učiteľom a rodičom, ktorí prispeli k priaznivému uskutočneniu tohto dňa.