OSLAVY MEDZINÁRODNÉHO DŇA ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC

Dňa 26.10.2015 sa v našej škole uskutočnili oslavy Medzinárodného dňa školských knižníc. Motto tohto ročníka znelo: Žiaci v školskej knižnici – v centre vzdelávania.

V úvode podujatia žiaci predniesli informáciu o Medzinárodnom dni školských knižníc a o 200. výročí narodenia Ľudovíta Štúra v školskom rozhlase. Žiakov školy informovali o tejto významnej osobnosti našich národných dejín a vyzdvihli význam jeho činnosti. Zároveň žiakov i zamestnancov školy oboznámili s významom organizovania Medzinárodného dňa školských knižníc a poukázali na to, akú dôležitú úlohu zohrávajú knihy a knižnice v našom živote.

Cestou školského rozhlasu pozvali na návštevu literárneho chodníka, zriadeného pred školou.

Literárny chodník bol tvorený informačnými panelmi a plagátmi s nasledujúcou tematikou:

- Život a dielo Ľudovíta Štúra;

- Literárne smery – klasicizmus, romantizmus, realizmus;

- Literárne hnutia – bernolákovci a štúrovci;

- Ako vzniká kniha;

- Vývoj písma a písomníctva;

- Základné údaje o rozprávkach;

- Najvýznamnejší a najobľúbenejší detskí básnici a spisovatelia;

- Ilustrácie k najobľúbenejším knihám detskej literatúry.

Žiaci školy okoloidúcim obyvateľom  mesta Dubnica nad Váhom poskytli bližšie informácie o vytvorených plagátoch a informačných paneloch.

Po ukončení aktivít v rámci čitateľského chodníka pokračovali oslavy Medzinárodného dňa školských knižníc činnosťou v školskej knižnici. Žiaci vyhľadávali informácie o živote a diele Ľudovíta Štúra a oboznámili sa s podobou Štúrovej slovenčiny.

V spolupráci s miestnym odborom Matice slovenskej bol pre žiakov 8. a 9. ročníka  zrealizovaný súťažný literárny kvíz, obsah ktorého tvorili otázky o živote a diele Ľudovíta Štúra.

Žiaci 4. ročníka rozdelení do skupín plnili súťažné úlohy zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti, prezentačných a komunikačných zručností – vyhľadávali odpovede na otázky v encyklopédiách; odpovedali na otázky vyplývajúce z prečítaného textu; preukázali svoje vedomosti z oblasti literárnej teórie, z oblasti poznania rozprávok, autorov a hlavných hrdinov literárnych diel.

Oslavy Medzinárodného dňa školských knižníc vyvrcholili videokonferenciou, na ktorú prijali pozvanie  žiaci a pedagógovia z partnerskej školy Hulín z Českej republiky.

V úvode podujatia žiaci našej školy porozprávali českým kolegom o aktivitách, ktoré realizovali v rámci Medzinárodného dňa školských knižníc a podrobne im predstavili obsah vytvorených  informačných panelov.

Českí žiaci sa dozvedeli o živote a diele Ľudovíta Štúra a slovenskými žiakmi bol vysoko vyzdvihnutý význam  tejto významnej osobnosti našich národných  dejín. Siedmaci zarecitovali báseň Rozžehnání od Ľudovíta Štúra. Videokonferencia vyvrcholila súťažným kvízom, v ktorom českí žiaci odpovedali na súťažné otázky zamerané na život i činnosť Ľudovíta Štúra a na slovenskú literatúru.

Veríme, že uvedené podujatie prispelo k dôstojnej oslave Medzinárodného dňa školských knižníc a k rozvoju čitateľskej gramotnosti a komunikačných schopností našich žiakov.

e-mail: zssds@stonline.sk
    sekretariat@zsds.sk