Medzinárodný deň knižníc

Rozmanitosť, náročnosť, pružnosť: Školské knižnice majú všetko

Pod  týmto názvom sme 25.10.2010   v ZŠ sv. Dominika Savia   zorganizovali  výučbovo-zábavné  podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. V tento deň sa učiteľmi stali žiaci 7.- 9. ročníka a v úlohe žiakov sa ocitli prváci až šiestaci.

Triedy sa premenili na zázračnú knižnicu, ktorá bola rozdelená na 5 rozprávkových kráľovstiev, kde  sa vyučovací deň uskutočňoval. Žiaci 1.- 6. ročníka počas 5 vyučovacích hodín tieto rozprávkové krajiny navštevovali. Bolo to  kráľovstvo Mateja Hrebendu, Márie Ďuríčkovej, Romana Brata, kráľovstvo Snehulienky a 7 trpaslíkov  a kráľovstvo šikovných rúk.

V prípravnej fáze projektu žiaci tvorili plagáty zobrazujúce život a dielo  Márie Ďuríčkovej, Romana Brata a Daniela Heviera,  pripravovali názorný materiál  zachytávajúci priebeh vzniku knihy, delenie rozprávok a najkrajšie citáty o knihách. Žiaci sa podieľali  na tvorbe scenára – metodického postupu pri realizácii jednotlivých vyučovacích hodín, pripravovali súťažné aktivity, nacvičovali dramatizácie a čítanie ukážok z literárnych diel.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc sme uskutočnili aj ďalšie sprievodné aktivity: Bola vyhlásená súťaž o najaktívnejšieho čitateľa, o najkrajší zošit, o vyrobenie najkrajšieho Guľka Bombuľka, o najzaujímavejšiu ilustráciu ku knihe Danka a Janka a súťaž o najpútavejší  motivačný plagát na podporu čítania a prehĺbenia  vzťahu ku knihám. Žiaci sa zapojili aj do súťaže o najkrajšiu záložku.  Touto aktivitou sa naša škola stala súčasťou projektu cezhraničnej spolupráce“ „Záložka spája školy “. Najkrajšie záložky boli zaslané pridelenej partnerskej škole do Českých Budějovíc.

Tento vyučovací deň,  založený na zážitkovom učení s použitím netradičných metód a foriem výučby, bol zameraný na rozvoj čitateľskej gramotnosti, pamäťových a komunikačných  schopností,   podporil kreativitu, rozvinul poznanie a schopnosti našich žiakov.