Úspechy v biologickej olympiáde

Úspechy v biologickej olympiáde

Dňa 12.04.2011 sa v ZŠ Centrum I v Dubnici nad Váhom konalo okresné kolo 45. ročníka biologickej olympiády kategórie E.

Žiaci našej školy sa pravidelne zúčastňujú na tejto olympiáde a obsadzujú prvé miesta s postupom do krajského kola.

V tomto školskom roku sa do olympiády zapojili dvaja žiaci. Do oblasti zoológie žiak VII. ročníka Henrich Dian a žiačka IX. ročníka Michaela Bezecná do geológie.

Pod vedením  Ing. Mikuškovej si H. Dian obohatil svoje vedomosti  o 50 živočíchov žijúcich v extrémnych stanovištiach (skaly, lesostepi, slaniská, viate piesky, hory nad pásmom lesa), získal poznatky o biotope, spôsobe  ich života, potrave a spôsobe ich rozmnožovania. Nemalé úsilie musel vynaložiť aj pri systematickom (taxonomickom) zaraďovaní, (slovenský a vedecký názov, čeľaď, rad, trieda kmeň),  pri príprave zbierok a mapovaní 10 živočíchov žijúcich v okolí ľudských stanovíšť.

M. Bezecná sa musela popasovať s krásami neživej prírody – s geológiou. Naučila sa poznávať 50 minerálov, hornín a skamenelín. Keďže jej svet kryštálov učaroval, nebolo pre ňu ťažké svoje poznatky z mineralógie, petrológie, geológie a taxonómie doplniť a rozšíriť. Zmapovala neďaleký Mikušovský lom, ktorý sa v minulosti preslávil ťažbou mangánu.

Obidvaja žiaci nesklamali  a ich veľmi náročná celoročná príprava im priniesla prvé miesta v okresnom kole.

Blahoželáme im a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

e-mail: zssds@stonline.sk
    sekretariat@zsds.sk