Svetový deň prvej pomoci a diabetu

SVETOVÝ DEŇ PRVEJ POMOCI A SVETOVÝ DEŇ DIABETU

Dňa 3.10.2012 sa v našej škole uskutočnilo výučbovo-prezentačno-súťažné dopoludnie pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci a Svetového dňa diabetu. Svojou návštevou nás poctili pracovníci Záchranného systému Rescue so sídlom v Trenčianskych Stankovciach. Záchranári najskôr deti oboznámili s náplňou svojej práce, ktorá sa zameriava na pomoc ľuďom v núdzi, na  zásahy pri dopravných nehodách a živelných pohromách. Žiakov oboznámili so základnými zásadami poskytovania predlekárskej prvej pomoci, so stavmi ohrozujúcimi život, informovali ich o životných funkciách; prakticky im predviedli ošetrovanie rôznych poranení – postup pri krvácaní z nosa, pri poranení chrbtice, pri úraze hlavy; ukázali im ošetrenie popálenín, krvácania  a zlomenín. Deti sa naučili, ako majú postupovať v prípade potreby privolania rýchlej zdravotníckej pomoci. Vyvrcholením prezentácie práce záchranárskeho tímu bola ukážka ich  priameho zásahu pri vyprosťovaní osôb z havarovaného  automobilu.

Podujatie pokračovalo informáciami o Slovenskom Červenom kríži, o Svetovom dni prvej pomoci a o Svetovom dni diabetu. Cenné poznatky si deti  odniesli o jednom z najzávažnejších  civilizačných ochorení – o diabete mellitus, ktoré, žiaľ, postihuje aj mladých ľudí. Podujatie bolo spestrené prezentáciou o  tomto ochorení – o jeho prejavoch, príčinách, rizikových faktoroch a o spôsobe liečby. Žiaci získali  vedomosti aj o liečivých rastlinách, osvojili si ich základnú charakteristiku a použitie. Nadobudnuté poznatky si žiaci preverili v súťažnom kvíze.

Veríme, že uskutočnené podujatie prispelo k obohateniu vedomostí žiakov v rámci prierezovej témy Ochrana života a zdravia a k uvedomeniu si, akú cenu má ľudský život a aká je hodnota zdravia.