4U energy

Základná škola sv. Dominika Savia získala 1. miesto v projekte „U4 energy“, v kategórii „C“.

Projekt pod názvom „Kreatívna energia“ bol zameraný na najlepšiu propagáciu efektívneho využívania energie v škole. Podporil kreativitu a nápaditosť žiakov a vniesol do vyučovania najmodernejšie metódy a formy výučby. Keďže projekt postúpil do celoeurópskej súťaže, Ing. Mikušková a žiačka 9. ročníka Hackenbergová sa v dňoch 25. až 28. novembra zúčastnili na plne hradenom kultúrno-vzdelávacom výlete v Bruseli.

Program v Bruseli sa začal 26. novembra prehliadkou Návštevníckeho centra Európskej komisie, kde sme získali základné informácie o fungovaní europarlamentu, o práci a počte europoslancov, o princípoch schvaľovania zákonov a predpisov.

Program pokračoval slávnostným ceremoniálom odovzdávania cien národným a európskym víťazom v belgickom Komiks  centre. Takmer 200 účastníkom z 28 krajín odovzdal ceny komisár pre energetiku pán Günther Oettinger. Počas slávnostného večera nebola núdza o prekvapenia. Okrem ochutnávky tradičných belgických špecialít vystúpili aj profesionálni belgickí komici.

Výnimočným zážitkom bola v utorok 27. novembra návšteva Parlamentária, multimediálneho múzea, kde sme sa oboznámili s históriou, prítomnosťou a budúcnosťou Európskeho parlamentu. Prostredníctvom úžasných multimediálnych nástrojov (informácie sú ponúknuté v 23 úradných jazykov EÚ) sme sa preniesli do srdca Európskeho parlamentu, aby sme zažili, ako sa prijímajú rozhodnutia a inovatívnym spôsobom sme spoznávali európsku politiku. Ďalším milým prekvapením pre nás bolo stretnutie s europoslancom za  Slovensko MUDr. Mikolášikom.

Príjemný deň pokračoval poznávaním významných gotických historických  pamiatok, zaujímavostí a pozoruhodností mesta (Námestie Grand Place, dominanty - Kráľovský a Justičný palác, výstavné  cechové domy) a  hlavnej atrakcie – preslávenej  sošky, symbolu Bruselu - „cikajúceho chlapčeka“. Legenda hovorí , že socha korunovala fontánu už v stredoveku. Zapôsobili na nás aj najstaršie obchodné pasáže a nočná prechádzka po bruselských uličkách.

Večer sme navštívili interaktívny workshop o čokoláde. Okrem ochutnávok tradičných belgických praliniek sme sa dozvedeli o histórii belgickej čokolády a podľa tradičných belgických cukrárov sme aj my vyrobili chutné belgické pralinky. V stredu 28. novembra sme plné zážitkov odlietali domov.

Nezabudnuteľné stretnutie v Bruseli nás obohatilo nielen o poznatky, ale nadviazali sme aj úžasné priateľstvá s učiteľmi zo škôl z  Bulharska a z Francúzska.

e-mail: zssds@stonline.sk
    sekretariat@zsds.sk