Ekofond 2013

ENERGIA V NAŠOM MESTE,  pod týmto názvom sa v  tomto školskom roku  uskutočnil neinvestičný fond SPP EkoFond  5. ročník súťaže vzdelávacích projektov zameraných na znižovanie spotreby energie. Naša škola sa svojím projektom „Mysli globálne, konaj lokálne“! zaradila k  najúspešnejším školám a spomedzi 74 zapojených  obsadila 3.miesto.

Zo slávnostného vyhlásenia výsledkov konaného 20.6.2013 v priestoroch SPP v Bratislave si žiaci odniesli nielen pekné zážitky, ale aj hodnotné ceny. Základná škola získala finančné prostriedky na nákup učebných pomôcok a na realizáciu energetických opatrení v budove školy.

Súťaž prebiehala od októbra 2012 do mája 2013 a jej  prostredníctvom sme realizovali  multidisciplinárne vzdelávanie.
     Projekt sa  skladal z dvoch častí. Prvou bola súťaž v rámci modulov platformy: škola v akcii, moderné vyučovanie, pokusy a videá. V tejto oblasti sme získali 3.víťazstvá. Ako  najlepšie boli vyhodnotené príspevky pod názvom: „Nelikvidujme, recyklujme“!; „Energiu načerpáme, zadarmo ju pritom máme“! a „Vodná turbína“. Druhou časťou bola hlavná súťaž, predmetom ktorej bola  tvorba a realizácia vzdelávacieho projektu – kampane na osvetu témy znižovania spotreby energie.

Tvorilo ju niekoľko rôznorodých súťažných aktivít, cieľom ktorých bolo šíriť osvetu o šetrení energiou a oboznámiť žiakov i širokú verejnosť s najnovšími poznatkami v tejto oblasti. Úlohou žiakov bolo zvýšiť povedomie cieľových skupín v ekologicko-energetickej problematike;  viesť ich k znižovaniu spotreby energie a uhlíkovej stopy; k separovaniu odpadu, k jeho minimalizovaniu a následnej recyklácii. Jednotlivé aktivity kampane boli realizované v škole, v inštitúciách mesta a na verejných priestranstvách. Žiaci  poukazovali na možnosti, spôsoby a formy realizácie energetických opatrení v škole, v domácnostiach i v meste Dubnica nad Váhom. Propagovali a distribuovali  informačný materiál o šetrení energiou a o využívaní alternatívnych obnoviteľných  prírodných zdrojov.

Problematika znižovania spotreby energie bola začlenená do vyučovacieho procesu, do ktorého boli implementované najnovšie metódy a formy práce, partnerské vyučovanie a rozvoj  medzipredmetových vzťahov. Realizované aktivity projektu  rozvinuli informovanosť žiakov v oblasti šetrenia energiou; rozšírili ich  vedomosti a zručnosti v jednotlivých predmetoch; podporili ich kreativitu, nápaditosť, obrazotvornosť, samostatné myslenie; upevnili ich vzťah k predmetom prírodovedného zamerania. Prispeli k ochrane prírody a životného prostredia, viedli k zamysleniu sa nad vážnymi globálno-ekologicko-energetickými problémami.

e-mail: zssds@stonline.sk
    sekretariat@zsds.sk