Oslavy Medzinárodného dňa školských knižníc

24. októbra 2016 sa v našej škole uskutočnilo podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Téma tohoročného 12. ročníka znela:  „Vzájomné učenie sa žiakov v dvojiciach alebo v malých skupinách“. Podujatie pripravili žiaci 7. ročníka. Cieľovou skupinou boli piataci a šiestaci. Tematicky bolo podujatie zamerané na činnosť štúrovcov v dejinách slovenského národa s uplatnením medzipredmetových vzťahov. Prítomní žiaci si najskôr vypočuli základné údaje zo života štúrovcov z literárno-historického hľadiska. Zaujala ich ukážka vystúpenia Ľudovíta Štúra na uhorskom sneme. Žiakom sa páčila Štúrova báseň Rozžehnání aj úryvok z prozaického diela Jar Adely Ostrolúckej. Zaujala ich aj ľúbostná lyrická básnická skladba Marína od Andreja Sládkoviča a smutný osud autora. Revolučnosť veršov si žiaci všimli pri interpretácii básnických  diel Janka Kráľa. Národnú hrdosť pocítili pri počúvaní  básní Sama Chalupku. Oboznámili sa aj s podobou spisovnej slovenčiny kodifikovanej Ľudovítom Štúrovom a pokúsili sa o preklad ukážky do súčasnej podoby národného spisovného jazyka. Úlohou žiakov bolo vypracovať  pracovný list zameraný na čítanie s porozumením. Žiaci 7. ročníka boli nielen organizátormi a moderátormi podujatia, ale pre svojich mladších spolužiakov si pripravili aj scénku -  fiktívny rozhovor Ľudovíta Štúra s Adelou Ostrolúckou. Nadobudnuté vedomosti si dievčatá a chlapci preverili v súťažnom kvíze, kde preukázali výborné vedomosti.

Veríme, že uskutočnené podujatie prispelo k prehĺbeniu vedomostí našich žiakov, k rozvoju čitateľskej gramotnosti, komunikačných schopností i k formovaniu pekných medzitriednych vzťahov.